Fotbal

32 národů mezi sebou soutěží o letošní „falešnou“ trofej pro mistrovství světa ve fotbale

Naše čekání konečně skončilo! Světový pohár FIFA 2018 včera zahájil ránu a letošní hostitel, Rusko, se ujal vedení 5: 0 proti Saúdské Arábii. Je to sice příliš brzy, ale dá se s jistotou říci, že včerejší hra byla nepochybně zajímavým zápasem. Mám na mysli, že pokud Kanada a Bermudy hrály proti sobě na kriketovém mistrovství světa, bude to takové vzrušení a vzrušení, které budu mít, když jim fandím. Pro ty, kteří dostali vtip, poklepejte na záda a těm, kteří to neudělali, pojďme kupředu.

nejlepší prsa všech dob

Vítěz tohoto roku

Až 32 zemí bude letos soutěžit o vyhledávaný světový pohár. Koneckonců, je to jedna z největších sportovních akcí na světě a trofej je mnohem cennější a dražší než většina našich ročních platů dohromady. Věděli jste ale, že tyto týmy dávají své životy na pole, aby získaly falešnou trofej?

FYI, skutečná trofej světového poháru je vyrobena z 18karátového zlata, váží kolem 6 kg a je vysoká 14,5 palce. Základna obsahuje dvě vrstvy polodrahokamu malachitu a na spodní straně je vyryt rok a jméno každého vítěze od roku 1974. Jde však o to, že trofej, o kterou soutěží polovina světa, není skutečná, je to ve skutečnosti replika původní trofeje. Zajímá vás, kdo si nechá tu pravou? Není to nic jiného než FIFA aka Mezinárodní federace fotbalového svazu.

A je za tím oprávněný důvod.

V roce 1946 tedy byla trofej OG zadána francouzskému sochaři Abelovi Lafleurovi a byla pojmenována Jules Rimet Cup na počest zakladatele světového poháru FIFA. Trofej byla vyobrazením bohyně vítězství, která držela nad hlavou osmibokou nádobu vyrobenou ve zlatě se základnou z polodrahokamů, tak popis té původní zněl na oficiálních stránkách FIFA.

Málokdo ví, že trofej má bohatou historii, která je mnohem zajímavější než naše opilé příběhy. Během druhé světové války byl Jules Rimet Cup ukryt v krabici pod postelí, která byla později ukradena v roce 1966 a nakonec ji získal pes jménem Pickles.

Poté bylo rozhodnuto FIFA, že každý národ, který vyhrál světový pohár třikrát, se stane trvalým vlastníkem trofeje. Brazílie ji vyhrála v roce 1970, ale v roce 1983 byla ukradena a nikdy nenalezena. V sedmdesátých letech tedy FIFA zadala novou trofej pro 10. světový pohár a italský umělec Silvio Gazzaniga byl vybrán z 53 přihlášených návrhů. Ten, který nyní vidíme, je ve skutečnosti jeho tvůrčím mistrovským dílem.

Takže poté, co první prošlo tolika dobrodružstvími a druhé bylo ukradeno, nová pravidla uváděla, že původní trofej zůstává FIFA a vítězové jsou místo toho odměněni pozlacenou replikou.