Ostatní Sporty

Braima Suncar Dabo: Seznamte se s běžcem, který zastavil svůj závod, aby pomohl dokončit kolegu

V moderním světě sportu se neustále rostoucí úroveň konkurence obecně shoduje na tom, že sportovci posedlí vítězstvím, což je pravděpodobně důvod, proč se sportovní chování často dostává na zadní sedadlo. Ale nejde jen o vítězství. I když nikdo nemá v úmyslu prohrát, vítěze nedefinují jen umístění na stupních vítězů, trofeje a prize money - něco, co Braima Suncar Dabo 27. září všem připomnělo.

Během závodu na 5000 metrů v první den mistrovství světa v atletice IAAF nepotřebovali funkcionáři a zaplněný stadion Khalifa v Dauhá stopky nebo měřicí pásku k identifikaci největšího vítěze, Dabo Guineje Bissau, přestože závod prohrál, byl na míle daleko od svých soupeřů, aby se dočkal této cti.

Braima Suncar Dabo: Běžec, který byl sportovcem na mistrovství světa v atletice

Dabo a jeho rival Jonathan Busby se ocitli v soutěži pouze o hrdost poté, co už byli v závodě lapováni. Poslední kolo však rozvinulo nějaké drama, když Busby zpomalil téměř na lezení po zádech, nejistě se vrhl dopředu a vypadal blízko kolabujícího.

Zatímco 33letý mladík téměř dokončil svůj závod, Dabo ho zachránil a vytvořil jeden z nejsrdečnějších okamžiků sportu v poslední době.

Dabo zastavil svůj vlastní závod a podepřel svého konkurenta a pomohl mu projet závěrečných 200 metrů do cíle. Když celý stadion fandil duu, Busby dokončil závod a po překročení hranice se zhroutil a nakonec byl odvezen na invalidním vozíku.

„Chtěl jsem jen pomoci tomu chlápkovi dokončit závod. Chtěl jsem mu pomoci překročit hranici. Myslím, že kdokoli v takové situaci by udělal totéž, “řekl po závodě 26letý Dabo, který také studuje v Portugalsku.

Busby i Dabo jsou jedinými atlety ze svých národů na mistrovství světa. Oba muži soutěžili na základě zvláštních pozvánek, které umožňují zemím bez silných programů sledování vyslat jednoho sportovce na mistrovství, i když tento sportovec nesplnil kvalifikační standardy.

Zatímco Dabo skončil téměř pět minut za vítězem rozjížďky Selemonem Baregou (Etiopie), přesto dokázal zaznamenat čas 18 minut a 10,87 sekundy - své osobní maximum, přestože v posledním kole zastavil a pomohl Busbymu. A právě jeho bezkonkurenční sportovní chování z něj nakonec udělalo vítěze zlaté medaile za jeho srdečné gesto.